Екскурсія у Вінницький краєзнавчий музей!

Учні 2-В класу відвідали Вінницький краєзнавчий музей і разом поринули у минуле, де навчилися виготовляти борошно, як трипільці, видобувати вогонь.

Дітям було дуже цікаво та пізнавально!

Історія Вінницького обласного краєзнавчого музею розпочалася на початку ХХ ст., коли в травні 1918 р. міська Дума прийняла рішення про утворення в місті крайового музею, доручивши цю справу Подільському товариству охорони історичних пам’яток.

Серед засновників музею були представники місцевої інтелігенції: художники В.Ф.КоренєвС.І.Слободянюк-Подолян, архівіст Ю.С.Александрович, а також юрист Г.В.Брілінг, котрий присвятив музеєві майже 20 років. Основою колекції музею стали зібрання Вінницького повітового земства, Подільського товариства сільського господарства, приватні збірки членів Подільського товариства охорони історичних пам’яток. Першу експозицію було відкрито в травні 1919 р. на квартирі художника В.Ф.Коренєва, яка знаходилась на вул. Дворянській, в будинку Вілинського (нині вул. М.Грушевського, 30).

З грудня 1921 р. музей містився в будинку Топчевського (нині музична школа № 1 на вул. Г.Артинова, 21) і мав три відділи: історико-археологічний, етнографічно-економічний та відділ мистецтв. Незважаючи на важкі часи музей приймав відвідувачів, проводив збирацьку та просвітницьку роботу. У 1921 р. в музеї побувало 6 506 чол., у 1926 р. кількість відвідувачів збільшилась в два з половиною рази (близько 16 тис. чол.). Влітку 1929 р. музей переїхав в одну із будівель історико-архітектурного комплексу ХVІІ ст. “Мури”, де й знаходиться сьогодні. На той час музей діяв як історико-побутовий, а його експозиція складалася з п’яти відділів: етнографічного, історико-археологічного, агропромислового, революції та відділу мистецтв.

Упродовж останніх років змінився зовнішній вигляд музею. У 2005-2006 роках відремонтовано фондосховище, проведено реконструкцію фасаду та покрівлі музею, завдяки чому він органічно увійшов в архітектурний ансамбль історичного комплексу “Мури”. Внаслідок археологічних та етнографічних експедицій суттєвих змін зазнала і експозиція краєзнавчого музею, значно доповнена унікальними знахідками.

Нині Вінницький краєзнавчий музей – відомий науково-методичний та пам’ятко-охоронний центр східного регіону Поділля. Його фонди нараховують біля 100 тис. одиниць зберігання, серед яких – унікальна колекція золотих прикрас доби бронзи та сарматського періоду, яка експонувалась на шести міжнародних виставках. Славиться музей нумізматичною та етнографічною збірками, колекцією зброї та мінералів. При музеї діє бібліотека, заснована у 1920 р. Її довоєнний фонд знищено у 1943 р. Сучасна збірка містить понад 10,5 тис. видань кінця ХVІІІ – поч. ХХІ ст., переважно українською, російською та польською мовами.

Щороку музей відвідують понад 200 тисяч людей – вінничан та гостей міста.