Правила поведінки під час артобстрілу і бомбардування

Загальні правила на початку артобстрілу та бомбардуванні

  • На вулиці

– падайте на землю, ногами від вибуху, голову закрийте руками, якщо почули свист снаряду (звук схожий на шелест), а через 2-3 секунди – вибух. Не панікуйте: якщо ви почули звук польоту снаряду, значить, що він пролетів достатньо далеко. Секунди перед вибухом підтверджують достатньо безпечну для вас відстань. Політ наступного снаряду може бути ближче до місця вашого розташування. Швидко та уважно озирніться навколо: з’ясуйте, де можна надійно сховатися від обстрілу.

– лягайте на землю, обираючи відносно безпечне місце: канава, будь-яке заглиблення у ґрунті, послугують природним захистом. При наявності поблизу бетонної конструкції, розташуйтесь поруч із нею. 

– лягайте на землю з метою зниження  можливості бути ураженим уламками снаряду.

           Однак, зазначені заходи не допоможуть при прямому попаданні снаряду. але зможуть знизити ризик  поранень. Уламки  летять уверх, а далі – по доторканій. Якщо людина стоїть – у неї більше шансів бути враженою, ніж коли вона лежить на землі. 

  • У транспорті

– якщо перші вибухи застали вас в дорозі, під час подорожі на власному авто,  не розраховуйте, що  зможете швидко втекти від артобстрілу. Не можливо заздалегідь прорахувати, в який бік буде спрямовано  вогонь, чи відбудеться подальший обстріл. Стережіться небезпек: імовірне потрапляння снаряду до бензобаку авто додає ризику обгоріти та загинути. Негайно залиште автомобіль, якомога швидше відбіжіть на безпечну відстань,  відшукайте для себе будь-яке укриття.  

– у випадку, якщо обстріл застав вас у громадському транспорті (маршрутне таксі, тролейбус, трамвай) – негайно залишить  транспортний засіб! Відбіжить від дороги у напряму «від будинків та споруд» й лягайте на землю. Озирніться, очима пошукайте більш надійне укриття. Рухайтесь  туди короткими перебіжками протягом перших хвилин та після кожного наступного вибуху. 

– під час обстрілу не залишайтесь та не розташовуйтесь поряд із транспортним засобом (автобусом, тролейбусом, тощо). Якщо буде обстріл, то вдарять по транспортному засобу. При потраплянні снаряду, він вибухне разом з людьми. Негайно залишить транспортний засіб! Рухатись потрібно у протилежний від обстрілу бік, впасти на землю та відповзати подалі, потім залягти у відносно безпечному місті. 

  • НЕ ПІДХОДЯТЬ ДЛЯ УКРИТТЯ НАСЕЛЕННЯ

– під’їзди будь-яких будівель, невеликі прибудови. Уникайте перебування поряд із багатоповерхівками, від них слід відбігти хоча б на 30-50 метрів.

– місця поряд із різними видами  автотранспорту ( вантажівка, автобус.

– підвали панельних будинків, адже вони абсолютно не пристосовані для укриття під час авіа налетів чи ракетно-гарматних обстрілів  (не міцні, відсутні  повітряні витяжки).